برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

مدیریت پروژه چابک به زبان ساده، از اسکرام تا کانبان

مدیریت پروژه چابک به یک اصطلاح امروزی و پر استفاده در دنیای مدیریت پروژه تبدیل شده است. اما به نظر می‌رسد درباره ماهیت و چیستی آن هنوز ابهامات متعددی در ذهن اهالی کسب و کار است. اگر در جستجوی درک اهمیت و کارایی مدیریت پروژه چابک هستید ما در این مطلب سعی بر این داریم سوالاتی را که پیرامون این روش مدیریتی مطرح است، پاسخ دهیم.

مدیریت پروژه چابک چیست؟

براساس یک تعریف در وب سایت مؤسسه PMI، مدیریت پروژه چابک رویکردی تکرارشونده، جهت برنامه‌ریزی و هدایت فرآیندهای پروژه است. از اصلی‌ترین مزایای آن می‌توان به قابلیت پاسخ‌گویی چابک، منعطف و سریع به مسائلی که در طول دوره پروژه به وجود می‌آیند اشاره نمود. این سبک از مدیریت عمدتاً برای مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری کاربرد داشته اما به تدریج و در سال‌های اخیر استفاده از روش‌ها و چارچوب‌های مدیریت چابک پروژه، در سایر انواع پروژه‌ها نیز رواج پیدا کرده است.

این روش مدیریت برای تیم‌هایی کاربرد دارد که با حداقل قوانین، سطح بالایی از خودانضباطی را دارا باشند.

تفاوت مدیریت پروژه چابک با مدیریت سنتی

یکی از روش‌های رایج مدیریت سنتی پروژه‌ها، روش آبشاری است. در این روش همه چیز از پیش برنامه‌ریزی شده است. تولید و ساخت در طی بازه زمانی مشخص – مثلاً یک سال آینده – طبق این برنامه‌ریزی ازپیش‌تعیین‌شده انجام می‌گیرد. در این روش پیشرفت پروژه‌ها در جهت و فازهای مشخص جریان پیدا می‌کند.

اما در روش چابک، شما چیزی را برنامه ریزی می‌کنید که طی چند هفته آینده قصد تولید یا ساخت آن را دارید و بعد از این چند هفته راجع به چگونگی ادامه روند کار تصمیم می‌گیرید. در واقع این روش از پاسخگویی دائم به تغییرات به جای پیروی از یک برنامه ریزی دقیق و از پیش تعیین شده با رویکرد تصاعدی و افزایشی حمایت می‌کند. این روش به اعضای تیم یا تیم‌های پروژه این امکان را می‌دهد که با تغییر چشم انداز و انتظارات مشتری، نسبت به تغییر مسیر تولید محصول و هم‌راستایی آن با نیازهای مشتری در زمان مناسب اقدام نمایند.

روش‌های مدیریت پروژه چابک

شرکت‌های تولیدکننده یا توسعه‌دهنده محصول به این موضوع آگاه هستند که امروزه مشتریان به دنبال دریافت محصول موردنیاز خود را در سریع ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ممکن هستند. بنابراین به‌کارگیری روش‌ها و چارچوب‌های چابک جهت مدیریت پروژه‌های سازمان از اهمیت بیشتری برخوردار است. از جمله این روش‌ها و چارچوب‌ها می‌توان به اسکرام، کانبان و XP اشاره کرد. متدولوژی‌های اسکرام و کانبان در این بخش مورد توجه ما هستند.

متدولوژی اسکرام

در دنیای مدیریت و کنترل پروژه، اسکرام متدولوژی تکرارپذیر (Iterative) است که به منظور اجرای آن، یک صاحب محصول (Product Owner) و یک رهبر (Scrum Master) در کنار تیم تولید و توسعه (Develop Team) حضور دارند. صاحب محصول نماینده ذینفعان پروژه است و نیازهای سمت مشتری یا کسب و کار (Product Backlog) را به تیم تولید و توسعه منتقل می‌کند.

رهبر اسکرام با نظارت و پیگیری اجرای فرایند اسکرام سعی بر آن دارد که تیم تولید و توسعه از مسیر خود خارج نگردد و ویژگی‌هایی از محصول که می‌بایست طی بازه‌های زمانی مشخص شده تحت عنوان اسپرینت (Sprint) توسط تیم تولید و توسعه قابل تحویل باشند را پیگیری نماید (بخش‌هایی از ویژگی‌های محصول که تیم تولید و توسعه متعهد به تحویل آنها در هر اسپرینت شده است، Sprint Backlog نامیده می‌شود). لازم به ذکر است که مدت زمان هر اسپرینت نیز توسط تیم توسعه و رهبر اسکرام تخمین و تعیین می‌گردد.

متدولوژی کانبان

این متدولوژی با تمرکز بر بهینه‌سازی جریان یا جریان‌های کاری است. در این متدولوژی استفاده از برد کانبان بسیار حائز اهمیت است. این برد دارای ستون‌هایی با وضعیت‌های مختلف است که هریک از آنها بیانگر حالت‌های چرخه کاری – که محصول در حین تولید دارد – هستند. از جمله ویژگی‌های این متدولوژی می‌توان به آیتم‌های زیر اشاره نمود.

  • بصری سازی چرخه کار: تقسیم کار به بخش‌های کوچک و قرار دادن در ستون‌های تعریف شده به عنوان حالت‌های چرخه کاری
  • محدود سازی کار در جریان: محدودیت مربوط به تعداد آیتم‌هایی که در هر حالت از چرخه کاری در حال انجام می‌باشند.
  • اندازه گیری زمان انتظار: بهینه سازی فرایند توسعه جهت کوتاه نمودن زمان انتظار و افزایش قابلیت پیش بینی آن
روش اسکرام و روش کانبان در نرم افزار مدیریت پروژه سمین
نمایی از داشبرد مدیریت پروژه چابک شامل برد اسکرام و کانبان در نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین سمین