برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چه زمانی نباید از روش مدیریت پروژه چابک استفاده کرد

علی رغم مزایای زیادی که چابک دارد، این متدلوژی برای هر پروژه یا سازمانی کاربردی نیست. اما چگونه بدانیم که در چه زمانی نباید از متد چابک در مدیریت پروژه استفاده کرد؟ در ادامه همراه ما باشید تا به این موضوع که چه زمانی نباید از روش مدیریت پروژه چابک استفاده کرد، بپردازیم.

۱- خروجی پروژه شما استوار و به سادگی قابل فهم است

متد چابک با تقسیم پروژه به مراحل قابل تکرار، به کاهش هزینه تغییرات و عدم قطعیت در پروژه کمک می‌کند. زمانی‌که عدم قطعیت و احتمال رخداد تغییرات کم باشد، متدلوژی چابک رویکرد مناسبی نیست.

برای نمونه اگر شما در صنعتی با قوانین سخت‌گیرانه فعال هستید یا بسیاری از نیازهای پروژه شما از قبل مشخص است، نیازی به برنامه‌ریزی تکراری و پیش‌نویس‌های متعدد ندارید و پروژه چابک برای شما کارا نیست.

۲- تیم شما توانایی خود سازماندهی نداشته و کارشناسان حرفه‌ای ندارید

تیم کار آزموده، با اصول چابک آشنا بوده و آن‌ها را به کار می‌بندد. تیم، مهم‌ترین جنبه در پروژه‌ چابک است. فرآیند چابک نیازمند تعداد زیادی تصمیمات حیاتی است که باید توسط اعضا تیم در خِلال اجرای پروژه اتخاذ شوند. اگر کارشناسان شما تجربه یا مسئولیت کافی نداشته باشند ممکن است کل پروژه را خراب کنند.

فراموش نکنید که روش‌های چابک به تعامل مداوم بین همه ذی‌نفعان، واحدهای توسعه و آزمون، مدیریت و مشتریان نیاز دارند. اگر یکی از تیم‌ها عملکرد ضعیفی داشته باشد؛ قطعا بر نتیجه کلی تاثیر می‌گذارد. اگر در مورد تیم توسعه و کارشناسان خود شک دارید نباید از روش چابک استفاده کنید زیرا نتیجه نامطلوب برای شما خواهد داشت.

۳- مشتری شما مستندات دقیق هر مرحله از توسعه را نیاز دارد

در خیلی از موارد مشتری ترجیح می‌دهد که اسناد دقیقی برای پیشرفت هر مرحله از پروژه، دریافت کند. این الزامات بیشتر برای نرم‌افزارهای زیرساختی است زیرا یک فرآیند را برای یک دوره زمانی طولانی پشتیبانی می‌کنند و برای مدت زمانی بدون تغییر خواهند بود. برخلاف این مورد نرم‌افزارهای مدیریت فرآیندهای کسب و کار به صورت پیوسته با محیط متغیر کسب و کاری، تطبیق داده می‌شوند. بنابراین زمانی که باید مستندات به صورت کامل و عمیق تهیه شوند، از روش چابک دوری کنید، زیرا این روش متکی به تعامل مداوم و سازگاری‌های حین توسعه بوده و نیازی به اسناد کاملا مشخص از روند توسعه ندارد.

۴- مشتری شما باید هر مرحله از توسعه را تایید کند

ممکن است مشتری شما از طرفداران روش‌های آبشاری باشد و از شما بخواهد هر یک از قسمت‌های مختلف نرم‌افزار را برای تایید، تحویل دهید؛ یا شاید شما نرم‌افزاری را برای یک سازمان بوروکراتیک با قوانین و رویه‌های دقیق تهیه کنید. اگر محصول شما در زنجیره‌ای از مراحل مستقل و در گام‌های مختلف تحویل می‌شود، باید روش‌های چابک را فراموش کنید. این گلوگاه‌ها سبب از بین رفتن سرعت می‎شود که برای یک پروژه چابک موفق بسیار مهم است.

۵- مشتری شما می‌خواهد از روش‌های سنتی استفاده کند

همیشه حق با مشتری است. در بسیاری از موارد متقاعد کردن مشتری برای استفاده از رویکردی بهتر برای توسعه نرم‌افزار غیر ممکن است. پایبندی به روش‌های سنتی راهی آسان برای مشتریان است و این روش‌ها گاهی انتخاب آن‌ها است.

اگر تمام مزایای استفاده از روش‌های چابک را برای مشتری بیان کرده‌اید و مشتری برای پیروی از شما مقاومت می‌کند، تلاش نکنید خلاف میل وی از روش چابک استفاده کنید. بدون بازخورد مداوم مشتری و درگیر بودن در فرآیند توسعه، پروژه چابک محکوم به شکست است.

۶- عدم سرمایه‌گاری سازمان شما در گسترش روش‌های چابک در بین نیروی‌های انسانی

برخی از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند با مشتریانی کار کنند که به شیوه‌های سنتی توسعه نرم‌افزار پایبند هستند. زمانی‌که استفاده از روش‌های چابک فرا می‌رسد، مشخص می‌شود که لینک‌های ارتباطی و منابع لازم برای یک پروژه موفق چابک وجود ندارد.

سعی کنید زمانی که زیربنای ضعیفی دارید از رویکردهای چابک استفاده نکنید. زیرا این امر تاثیر منفی بر کار شما خواهد گذاشت. اگر طرفدار واقعی ایدئولوژی چابک هستید، سعی کنید تیم خوبی از کارشناسان همفکر خود را یافته و تیم ایده آل خود را بسازید.

پنج شاخصی که نشان می‌دهد سازمان شما برای استفاده از چابک آماده نیست

  1. چابک به خوبی درک نشده است. اگر تیم و شرکت شما در چابک مهارتی نداشته یا درک درستی از اصول، روش‌ها و چارچوب‌های آن ندارد، پس پرسنل شما آماده استفاده از آن نیست.
  2. ذی‌نفعان اصلی مقاومت می‌کنند. فرقی نمی‌کند اسپانسر پروژه شما باشد یا یکی از اعضا کلیدی تیم؛ اگر کسی در برابر تطبیق با چابک مقاومت کند، اول باید مشکل را حل کنید سپس متدلوژی را با موفقیت پیاده‌سازی کنید.
  3. سازمان شما از همکاری روزانه پشتیبانی نمی‌کند. اگر موانع قابل توجهی در ارتباط روزمره و همکاری بین اعضای تیم وجود داشته باشد، چابک بهترین رویکرد نیست.
  4. ساختار شرکت از تیم‌ها با وظایف متقابل پشتیبانی نمی‌کند. در یک پروژه چابک، افراد عملکردهای زیاد و مختلفی را به همراه همکاری و ارتباطات در طول چرخه عمر پروژه لازم دارند. اگر عملکردها در شرکت شما به صورت سیلویی است، استفاده از چابک ممکن است واقع بینانه نباشد.
  5. سازمان شما مستندات سنگینی را می‌خواهد. اگر شرکت شما به مشتندات گسترده و گزارش‌های آزمون نیاز دارد، استفاده از چابک پر هزینه است. یکی از ۱۲ اصل چابک، مبتنی بر کاهش گزارش‌های پروژه است.

اگر این یادداشت برای شما جذاب بوده است، به شما پیشنهاد می‌دهیم تا از اینجا بازدید کنید.