برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چرا باید از نمودار گانت در نرم افزار مدیریت پروژه استفاده کنیم؟

نمودار گانت نوعی نمودار میله‌ای است که برنامه‌های زمانی پروژه شما را از نظر بصری نشان می‌دهد. این نمودار اولین تکنیک رسمی برای مدیریت پروژه‌ بوده و همچنان یکی از ابزارهای اصلی در نرم افزار مدیریت پروژه است. نمودار گانت از پرکاربردترین روش‌ها برای به تصویر کشیدن برنامه‌های زمانی پروژه است.

به زبانی ساده گانت وظایف را نسبت به زمان نشان می‌دهد. هر میله نشان‌دهنده یک وظیفه و طول هر میله نشان‌دهنده زمان اختصاص داده شده به آن وظیفه است. این نمای بصری به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت موارد زیر را مشاهده کنید:

  • هر کار چقدر طول می‌کشد
  • چه زمانی کارها باید شروع و تکمیل شوند
  • تداخل بین وظایف چگونه است
  • وابستگی وظایف به چه صورت است
  • هر کاری به چه کسی اختصاص داده شده است

در گذشته از ابزارهایی مانند Excel برای ساختن نمودار گانت و تجسم پروژه استفاده می‌کردند. با پیچیده شدن پروژه‌ها و  تغییرات مداوم در روند پیشرفت کار، بدون نرم افزار مدیریت پروژه، به‌روزرسانی نمودار به صورت دستی، کاری بسیار دشوار شد. از این‌رو نمودارهای گانت دستی فقط برای نمایش نماهای خلاصه پروژه استفاده می‌شد. یا اینکه قبل از اتمام پروژه رها و منسوخ می‌گشت.

امروزه با استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه، با کمترین تلاش می‌توانید نمودار گانت به روز را در لحظه، داشته باشید. به علاوه، می‌توانید نماها را بر اساس فیلترها مختلف تغییر داده و جزئیات مورد نظر را بررسی کنید. در صورت تمایل، می‌توانید ویژگی‌های یک نمودار گانت خوب را در این یادداشت مشاهده کنید.

نمایی از نمودار گانت در نرم افزار مدیریت پروژه سمین
نمایی از نمودار گانت در نرم افزار مدیریت پروژه سمین

مزایای نمودار گانت آنلاین نرم افزار مدیریت پروژه

بزرگ‌ترین مزیت نمودار گانت، کمک به برنامه‌ریزی رویدادهای مهم و تجسم طرح نهایی پروژه‌ است.

در اینجا سه دلیل دیگر وجود دارد که چرا شما باید به دنبال نرم افزار مدیریت پروژه‌ای باشید که شامل قابلیت نمودار گانت است:

۱- به‌روزرسانی بی‌درنگ

یکی از مزایای قابل توجه استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه این است که به شما این امکان را می‌دهد تا تغییرات و به‌روزرسانی‌ها را در نمودار گانت خود، بدون وقفه و در لحظه مشاهده کنید.  هرگونه به روزرسانی در روند پیشرفت پروژه اعم از انجام وظابف افراد، ثبت پیشرفت کار و یا ایجاد تغییرات بر نمودار گانت تاثیر گذاشته و موجب به روزرسانی آن می‌شود.

این قابلیت شما را قادر می‌سازد تا با انجام کارهای جداگانه، پیشرفت زنده پروژه خود را به صورت بصری در نمای گانت چارت پیگیری کنید. با تماشای دقیق آن، بدون اینکه اعضای تیم خود را زیر ذره‌بین بگذارید، ایده روشنی از سیر پیشرفت پروژه داشته باشید.

۲- هشدارهای اولیه

نرم افزار مدیریت پروژه شما باید توانایی رنگ‌آمیزی میله‌ها را در نمودار گانت بر اساس فعالیت‌ها و یا نوع پیشرفت داشته باشد. به عنوان مثال کارهای عقب مانده باید به طور خودکار با رنگ دیگری مشخص شوند. این جلوه بصری به شما این امکان را می‌دهد تا فوراً هر کاری را که ممکن است به تأخیر بیفتد، قبل از اینکه خیلی دیر شود، مشخص و پیگیری کنید.

۳- همکاری

نمودارهای آنلاین گانت شما را قادر می‌سازد تا اطلاعات برنامه زمان‌بندی پروژه را در یک فضای واحد تنظیم کرده و به اشتراک بگذارید. این قابلیت به شما و تیم‌تان این امکان را می‌دهد تا سریع‌تر و راحت‌تر با یکدیگر همکاری کرده و ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید تعیین تکلیف‌ها، تاریخ‌ها و یا مدت زمان پروژه را در نمودار گانت نرم افزار مدیریت پروژه خود تنظیم کنید و از تیم خود به طور خودکار مطلع شوید. همچنین می‌توانید هر زمان که بخواهید پیشرفت پروژه را مشاهده کنید و در مورد پیشرفت کار دیگر اعضای تیم‌ مطلع شوید.