چگونگی اعمال فیلتر روی کارها

یکی از قابلیت‌های نرم افزار که در بخش‌های مختلف به ویژه در صفحه‌ی کارها بسیار پرکاربرد است، امکان ساخت انواع گزارش و همچنین دسترسی سریع به کارهای با ویژگی موردنظر (مثلا کارهای با وضعیت مختومه، فرایند ارسال و …) است که در این صفحه با استفاده از ویژگی فیلتر کردن، این امکان موجود است.

گزارش سازی از طریق فیلتر نمودن کارها در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

گزارش سازی از طریق فیلتر نمودن کارها در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

ایجاد فیلتر/ فیلترها

هنگامی که به عنوان مثال در صفحه‌ی کارها هستید و می‌خواهید فیلترهای دلخواهتان را ایجاد نمایید، باید مطابق زیر اقدام نمایید:

  • بر روی دکمه‌ی فیلترها کلیک نمایید، فیلد افزودن فیلتر نمایش داده خواهد شد
  • از طریق فیلد افزودن فیلتر می‌توانید هر موجودیتی که می‌خواهید بر روی آن یا اجزای آن فیلتر ایجاد نمایید را، انتخاب کنید (محدودیتی در انتخاب تعداد فیلتر در این بخش وجود ندارد). موجودیت‌هایی که می‌توانید بر روی آنها فیلتر اعمال نمایید عبارتند از: فرآیند، اولویت، نویسنده، نقش واگذار شده، دسته‌بندی، مایلستون‌ها، موضوع‌ها، تاریخ شروع، تاریخ سررسید، درصد پیشرفت و … هر فیلتر می‌تواند مقادیر متنوعی داشته باشد به عنوان مثال برای فیلدهای تاریخ می‌توانید در یک بازه، مقدار تعیین کنید.
  • از طریق دکمه‌ی گزینه‌ها می‌توانید تعیین نمایید که چه ستون‌هایی در لیست کارها نمایش داده شوند. برای اضافه کردن ستون، موجودیت موردنظر را از جعبه ستون‌ها انتخاب نمایید. سپس برروی فلش راست کلیک کنید. موجودیت موردنظر به عنوان یکی از ستون‌های فیلتری که در حال ایجاد آن هستید، اضافه می‌شود. همچنین می‌توانید برای تنظیم کردن چیدمان ستون‌ها از فلش بالا یا پایین استفاده کنید. به اینصورت ستون های فیلتر موردنظر نیز تنظیم می‌شود.
  • در صورتی که می‌خواهید فیلتر ایجاد شده را فقط ایجاد و مشاهده نمایید، بر روی دکمه‌ی اعمال تغییرات کلیک کنید.
  • در صورتی که می‌خواهید فیلتر ایجاد شده را ذخیره و به عنوان یک گزارشِ از پیش تهیه شده، هر زمان در این صفحه قرار می گیرید، مشاهده نمایید، بر روی دکمه‌ی ذخیره کلیک نمایید.
ذخیره نمودن فیلترهای اعمال شده بر روی موجودیت کار در یک پروژه به عنوان گزارش از پیش ساخته شده در نرم افزار سمین

ذخیره نمودن فیلترهای اعمال شده بر روی موجودیت کار در یک پروژه به عنوان گزارش از پیش ساخته شده در نرم افزار سمین

با کلیک بر روی دکمه‌ی ذخیره صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که شامل فیلدهای زیر است:

نام: این فیلد تعیین کننده ی عنوانی است که می خواهید برای فیلتر ایجاد شده ثبت نمایید.

قابل نمایش برای: این فیلد تعیین کننده‌ی کاربرانی است که می‌خواهید فیلتر ایجاد شده برای آنها قابل نمایش باشد.

برای پروژه: از طریق این فیلد می‌توانید تعیین نمایید که فیلتر ایجاد شده برای چه پروژه‌هایی قابل نمایش باشد.

ستون‌های پیش‌فرض: در صورت فعال نمودن این گزینه، ستون‌های فیلتری که در حال ذخیره‌ سازی آن هستید همان ستون‌های پیشفرضی که در صفحه‌ی کارها، قبل ار اعمال فیلتر نمایش داده می‌شد، را نمایش خواهد داد (مانند ID کار، عنوان کار، درصد انجام و …)

برچسب گذاری شده در عنوان: از طریق این فیلد می‌توانید آیکون و رنگی که می‌خواهید برای فیلتری که در حال ذخیره سازی آن هستید، نمایش داده شود را، انتخاب نمایید.

خروجی: در این بخش می‌توانید تعیین نمایید که خروجی نمایش فیلتری که در حال ایجاد آن هستید به چه صورت باشد. در این بخش می‌توانید چند حالت را به صورت همزمان نیز انتخاب نمایید.

فیلتر: در این بخش تنظیماتی که در مرحله‌ی قبل (گام ۲) انجام داده‌اید، نمایش داده می‌شود.

قالب بندی سفارشی: در صورت انتخاب قالب در این بخش، سطر‌هایی که مشمول قواعد فیلترِ ایجاد شده، می‌باشند، با این قالب نمایش داده خواهند شد.

لیست: در این بخش می‌توانید نحوه‌ی نمایش شاخص‌هایی که براساس تنظیمات قبلی، به عنوان خروجی‌های فیلتر نمایش داده خواهند شد را از بعد اولویت نمایش و صعودی یا نزولی بودن، دسته‌بندی نمایید.

نتایج گروه با: در این بخش می‌توانید تعیین نمایید که خروجی‌های فیلتر موردنظر با چه گروه‌بندی نمایش داده شوند.

نمایش کل سطر: انتخاب این گزینه باعث می‌شود که هر سطر با تمامی مقادیر آن نمایش داده شود( مانند مجموع سطر و …)

گروه بندی ها باز شده نمایش داده شوند: با فعال نمودن این گزینه همه‌ی سطرهای زیر یک گروه به صورت باز شده نمایش داده خواهند شد.

نمایش تصویر: با فعال نمودن این گزینه عکس پروفایل کاربرانی که کار به آنها واگذار شده است نیز نمایش داده خواهد شد.

نحوه ی ذخیره سازی تنظیمات فیلتر اعمال شده بر روی موجودیت کار در نرم افزار سمین

نحوه ی ذخیره سازی تنظیمات فیلتر اعمال شده بر روی موجودیت کار در نرم افزار سمین

حذف فیلتر

چنانچه بخواهید فیلتری که در صفحه‌ی کارها ایجاد نموده اید را حذف نمایید، با کلیک بر روی آیکون فیلتر ایجاد شده (در گوشه‌ی سمت چپ صفحه‌ی کارها و در بخش فیلترهای کارها قابل نمایش است) صفحه‌ای با اعمال فیلتر موردنظر ایجاد می‌شود که با قرار دادن نشانگر ماوس روی عنوان فیلتر، آیکون‌های ویرایش، حذف و آیکون فیلتر قابل نمایش است. با کلیک بر روی آیکون حذف، فیلتر موردنظر حذف خواهد شد.

حذف فیلتر ذخیره شده بر روی موجودیت کار در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

حذف فیلتر ذخیره شده بر روی موجودیت کار در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین