خط مبنای پروژه یا Baseline

در مدیریت پروژه یک خط مبنا یا Baseline، برنامه‌ی اصلی پروژه است. این برنامه‌ی اصلی به منظور مقایسه با برنامه‌ی فعلی پروژه به تصویر کشیده می‌شود. در واقع می‌توان گفت جهت کنترل تغییراتی که در حین پروژه رخ می‌دهد باید از خطوط مبنا (که معادل Baseline است) استفاده کرد. با استفاده از خطوط مبنا می‌توانید وضعیت فعلی پروژه را با وضعیت برنامه‌ریزی شده مقایسه کنید.

ایجاد خطوط مبنا (Baseline)

در صورتی امکان ایجاد خطوط مبنا را خواهید داشت که ماژول خطوط مبنا را بر روی پروژه فعال نمایید. سپس از مسیر زیر می‌توانید خطوط مبنا برای پروژه ایجاد نمایید:

  • صفحه‌ی پروژه- تب گانت چارت- دکمه‌ی ابزارها ( آیکون چرخ دنده)- دکمه‌ی خطوط مبنا
فعالسازی خط مبنا بر روی نمودار گانت پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

فعالسازی خط مبنا بر روی نمودار گانت پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

با کلیک بر روی دکمه‌ی خطوط مبنا، سطر جدیدی نمایش داده می‌شود که می‌بایست در سطر جدید بر روی دکمه‌ی ذخیره کلیک کنید و پس از انتخاب نام مناسب برای خط مبنا، خط مبنا را ایجاد کنید.

ایجاد و ذخیره سازی خط مبنای پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

ایجاد و ذخیره سازی خط مبنای پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

ثبت کردن خط مبنای جدید بر روی پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

ثبت کردن خط مبنا یا Baseline جدید بر روی پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

نکات

  • خطوط مبنایی که قبلاً برای پروژه تعریف شده است را می‌توانید انتخاب کنید و تغییرات رخ داده را در ستون‌های مربوط به کارها در گانت چارت یا با مقایسه‌ی میله‌ی مربوط به هر کار روی نوار زمان مشاهده کنید.
  • هنگامی که خط مبنا یا Baseline بر روی پروژه‌ای ایجاد می‌کنید تاریخ های شروع و سررسید خط/ خطوط مبنا در ستون‌های جداگانه ای نمایش داده می‌شود که این اطلاعات اضافی زمانی که می‌خواهید تاریخ‌های شروع و سررسید برنامه‌ی فعلی را با تاریخ های شرع و سررسید برنامه‌ی اصلی (خطوط مبنا) مقایسه کنید، بسیار کاربردی و تسهیل‌گر است.
برچسب‌ها:
مطالب مرتبط