دسته بندی کارها

دسته‌بندی کارها به شما امکان مرتب سازی کارها را می‌دهد و در واقع هدف اصلی آن ساختاربندی کارها و بهبود و تسریع دستیابی به کارها است.  این نوع دسته‌بندی بیشتر در پروژه‌های پیچیده که تعداد کارها زیاد است و دسته‌بندی می‌تواند به مدیریت بهتر کارها کمک کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که بخواهید کارهایی را که بر روی یک پروژه ایجاد می‌کنید، دسته‌بندی کنید ابتدا باید فیلد دسته بندی‌های کارها را بر روی فرایندی که قرار است کارها بر روی آن فرایند ایجاد گردند، فعال کنید. مسیر زیر جهت فعال سازی فیلد استاندارد دسته بندی کارها بر روی فرایند در دسترس است:

  • منوی بیشتر- منوی مدیریت سامانه- دکمه‌ی فرایندها- فیلد استاندارد دسته بندی کارها

"فعالسازی

پس از فعالسازی فیلد دسته‌بندی کارها بر روی فرایند، پروژه‌ای را که می‌خواهید کارهای با فرایند مشخص را بر روی آن ایجاد کنید، باز کنید، سپس از مسیر زیر می‌توانید به صفحه‌ی دسته‌بندی کارها دسترسی داشته باشید:

  • صفحه‌ی پروژه- تب تنظیمات- تب دسته‌بندی کارها

"تب

ایجاد دسته بندی جدید کار

جهت ایجاد دسته بندی جدید می‌بایست بر روی دکمه‌ی دسته‌بندی جدید کار، در صفحه‌ی دسته‌بندی کارها کلیک کنید، صفحه‌ای با فیلدهای زیر نمایش داده می‌شود:

نام: تعیین کننده‌ی عنوانی است که می‌خواهید برای این دسته بندی ثبت نمایید

واگذار شده به: کاربری که می‌خواهید کارهای این دسته‌بندی به این کاربر واگذار شود.

زیرمجموعه‌ی دسته: انتخاب دسته بندی که می‌خواهید کارهای دسته بندی جدید، زیرمجموعه‌ی آن قرار گیرد.

در صورتی که کارمندان مختلف شما، مسئولیت بخش‌های مختلف پروژه را بر عهده دارند، می‌توانید ابتدا این بخش‌ها را مشخص نمایید (تعیین و نام‌گذاری بخش‌ها)، سپس هر دسته‌بندی کار‌ را مطابق با نام این بخش‌ها ایجاد و به مسئول هر بخش واگذار نمایید. این قابلیت باعث سهولت در گزارش‌گیری می‌شود، چون افراد از بخش‌هایی از پروژه که موردنظر است، گزارش می‌گیرند.

"ایجاد

"تنظیمات

وقتی که دسته‌بندی جدید ایجاد می‌کنید، در لیست دسته‌بندی کارها (صفحه‌ی دسته بندی کارها) قابل مشاهده و تنظیم است. در این صفحه با استفاده از آیکون‌های بالا و پایین می‌توانید چیدمان دسته‌بندی کارها و همچنین ترتیب نمایش آنها را در فیلد دسته‌بندی کارها تنظیم کنید.

نمای کلی دسته بندی کارها ایجاد شده بر روی یک پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

نمای کلی دسته بندی کار ایجاد شده بر روی یک پروژه در نرم افزار مدیریت پروژه و سازمان سمین

برخی نکات

  • فیلد دسته‌بندی کار در فرم ایجاد کار نمایش داده می‌شود.
  • می‌توانید قابلیت ساخت فیلد سفارشی را جایگزین استفاده از قابلیت دسته بندی کارها نمایید.
  • دسته بندی‌های ایجاد شده برای کارها در هر پروژه قابل انتقال به سایر پروژه‌ها نیست (زمانی که می‌خواهید از ویژگی الگوهای پروژه ها استفاده نمایید).
مطالب مرتبط